تیم رسانه

تیم رسانه

دوشنبه, 21 فروردين 1396 15:45

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: سال 96 که با پیام مقام معظم رهبری پس از اقتصاد مقاومتی به عنوان سالی برای توجه بیشتر به تولید و اشتغال نام گرفت بی‌شک نسبت به سال‌های پیش و شاید پس از خود به عنوان یک نقطه عطف محسوب می‌شود. سال 96 علاوه بر اینکه سال مهمی از حیث انتخابات و دست به دست شدن دولت می‌تواند باشد، سال آغاز برنامه ششم نیز هست و این برای دولتی که با سر باز زدن از نگارش برنامه ششم نشان داد سخت تن به برنامه می‌دهد اهمیت مساله را دوچندان می‌کند.
من بنا دارم در این یادداشت همچون روال سال گذشته ویراستی از وقایعی را که پیش رو داریم تقدیم و با ارزیابی آینده، سرخط‌های مهم تاثیرگذار در تولید و اشتغال را نقطه‌گذاری کنم.
سال 96 به طور اجمالی چنین سالی خواهد بود: رشد اقتصادی ایران که سال 95 به لطف افزایش در تولید نفت مثبت شد با توجه به رسیدن به سقف تولید و عدم امکان افزایش بیشتر حجم تولید نفت، کاهش خواهد یافت.
2 ماه اول این سال که به طور طبیعی پیش از انتخابات مهم ریاست‌جمهوری سال 96 قرار دارد به سبب افزایش در هزینه‌های دولت کمی حالت انبساطی خواهد داشت که این انبساط در تاریخ 29 اردیبهشت به نقطه اپتیمم خود خواهد رسید و روند آن پس از این تاریخ نزولی خواهد شد.
از آنجا که در 3 سال گذشته صنایع کشور، دوران بشدت رکودی را تجربه کرده‌اند و طبق آمار – بدون تغییر سال پایه - رشد بخش غیرنفتی در سال 95 نیز به سختی به یک درصد نرسید، رگرسیون خطی روند رکود و بیکاری در سال آتی، بیکاری بیشتری را برای سال 96 به ما نشان می‌دهد که اجتناب از وقوع پیش‌بینی‌های رگرسیونی اقتصاد در حوزه رکود و بیکاری بیش از هر چیز نیازمند توجه ویژه به فرمان رهبر حکیم انقلاب برای تغییر مسیر محتمل در حوزه تولید و اشتغال کشور است. در حقیقت با توجه به آمارها و اوضاع پیش روی صنایع، «تولید و اشتغال»، بهترین و ضروری‌ترین سخن ممکن در سال جاری بود و تا همینجا جای شکر بسیار دارد که اگر مسؤولان اجرایی کشور میل پذیرفتن حاق واقع را نداشته باشند، رهبر عزیزی داریم که عمق مشکل آحاد ملت را می‌فهمد و به عنوان عالی‌ترین جایگاه نظام، در بیان آن و ابلاغ حل آن به مسؤولان مربوط با کسی رودربایستی ندارد.
ارز و نوسانات ارزی مهم‌ترین موضوع اقتصاد ایران در سال 96 خواهد بود. بر خلاف ادعاهای 2 سال گذشته مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز طی 8 ماه و 10 ماه، یکسان‌سازی نرخ ارز در سال 96 تقریبا منتفی است و تلاش دولت برای حفظ نرخ ارز  در ارقام کمتر از 4000 تومان فقط در نیمه دوم سال پیش حدود 20 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی کشور را از بین برد. نرخ ارز تا انتخابات به کمک تزریق دلارهای نفتی حفظ خواهد شد اما باید دانست که روال فعلی نه تنها کمکی به تولید داخل نمی‌کند بلکه آسیب ناشی از انفجار احتمالی قیمت آن در سال 96 را شدیدتر و بزرگ‌تر خواهد کرد. قیمت فعلی ارز برای ماهیت اقتصاد ایران در سال 96  کاذب است و زمان فرا رسیدن وقوع این انفجار بسیار متاثر از نتایج انتخابات خواهد بود.
تورم در سال 96 دورقمی خواهد شد که شواهد این افزایش نرخ تورم، در آمارهای نقطه به نقطه پایان سال 95 پدیدار شد. نفت در سال 96 بسیار بعید است که روند کاهشی خاصی را در قیمت خود تجربه کند و البته نباید انتظار جهش‌های آنچنانی در قیمت را نیز از آن داشت. احتمالا بازار نفت باثبات‌ترین بعد از اقتصاد ایران باشد.
در مقابل اما بازار مسکن ایران در سال 96 بستگی بسیار به سرنوشت انتخابات دارد. حقیقت این است که با تفکر فعلی حاکم در راس وزارت راه‌وشهرسازی، رونق بازار مسکن ممکن نیست. علت بسیار ساده و روشنی هم دارد؛ بخش عمده‌ای از پس‌انداز مردم و تسهیلات بانکی کشور در بخش مسکن، به دلیل نیمه‌کاره ماندن مسکن‌مهر اکنون قفل شده است و سیالیت سرمایه‌های حوزه مسکن را به کلی از بین برده و منجمد کرده است. از این رو بدون تغییر سیاست حاکم در حوزه مسکن، انتظار تغییر در شرایط رکود مسکن به کمک عوامل برونزا همچون اعطای تسهیلات، رشد درآمد ملی و امثال اینها تقریبا بیهوده است.
آنچه تا اینجا اشاره شده پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت در بازه سال جاری بود که با هدف ترسیم شرایط آتی «با فرض استمرار سیاست‌های فعلی» تقدیم شد. در مقابل اما ظرفیت‌های خفته بسیاری در اقتصاد ایران وجود دارد که اگر حتی برای دولتمردان خودمان هم پنهان مانده باشد، از چشم مراکز بین‌المللی مطالعاتی دنیا دیگر پنهان نمانده است. تحقیقات جدید این مراکز نیز به صراحت پذیرفته است اقتصاد ایران، بسیار فراتر از یک فروشنده نفت و گاز است.
اقتصاد ایران می‌تواند کمترین وابستگی به نفت را در مقایسه با دیگر کشورهای تولیدکننده نفت جهان داشته باشد چنانکه سال 2014 که ایران همچنان در اوج تحریم‌های جهانی به سر می‌برد، سهم درآمد نفتی ایران با 23 درصد در کل بودجه کشور از سهم درآمدهای مالیاتی نیز کمتر بود. اقتصاد ایران ظرفیت تنوع‌پذیری بسیار بالایی دارد. تجارت خرده‌فروشی در کنار املاک و مستغلات و خدمات حرفه‌ای سهم بسیار مهمی در تولید ملی را می‌توانند به خود اختصاص دهند. با آن همه مشکلاتی که دشمنان خارجی بر سر اقتصاد ایران تحمیل کرده‌اند هنوز 20 شرکت ایرانی فروش بالای 5 میلیارد دلار دارند که فقط 6 مورد از آنها در حوزه نفت و گاز هستند.
بخش خودروی ایران با همه تنبلی‌ها و وابستگی‌هایش هنوز بزرگ‌ترین بخش خودروساز خاورمیانه است که از رقیب خود در ترکیه 60 درصد بزرگ‌تر است. توان مهندسی بومی فرزندان نخبه ایران در حوزه صنایع خودرویی و موتوری ظرفیت تامین کل بازار خاورمیانه را دارد.
فرهنگ کارآفرینی به گواهی تحقیقات کشورهای خارجی روی مردم ایران، هنوز زنده  و مولد است.
آنچه در این سال‌ها مانع ظهور و بروز این ظرفیت‌های چشمگیر در ایران شده است و به‌رغم وجود چنین ظرفیت‌های عظیمی نرخ بیکاری را طی 3 سال از 11 درصد به 13 درصد رسانده است بیش از هر چیز «ناکارآمدی حوزه مدیریت کلان» و «عدم توجه به حقایق اقتصاد مقاومتی» است.
کشور ایران به گواهی آمارهای جهانی به اندازه ایالات متحده سالانه جوان تحصیلکرده در حوزه‌های فنی و کاربردی پرورش می‌دهد اما طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 95 اقتصاد ایران 34/3 میلیون نفر بیکار داشته است که این رقم با اضافه شدن 5/2 میلیون نفری که اشتغال ناقص دارند موجب شد کشور ما سال 95 را با 5 میلیون و 840 هزار نفر جمعیت جویای کار به پایان ببرد.
میهن اسلامی ما ایران، به لطف برخورداری از ظرفیت‌های گردشگری بسیار، آب و هوای چهارفصل جهت تولید اغلب محصولات کشاورزی، قشر تحصیلکرده متنوع در اغلب رشته‌های دانشگاهی، جمعیت جوان و آماده کار، زیرساخت‌های گسترده بی‌استفاده مانده، معادن متنوعی که می‌توانند بستر فرآوری و ارزش افزوده‌سازی را فراهم کنند، برندهای خوشنام داخلی که با همه مشکلات همچنان سهم عمده‌ای از مصرف داخل را در اختیار دارند، ظرفیت‌های پزشکی و داروسازی عظیم در بیوتکنولوژی، برخورداری از جغرافیای سیاسی عالی برای تبدیل شدن به کانون ترانزیت منطقه و دیگر مواردی از این دست، قابلیت شایانی برای «حل درونزا»ی مشکلات اقتصادی خود دارد که در گام اول نیاز به تفکری انقلابی دارد که به جوانانش اعتماد کند و به‌جای دل سپردن به بیگانگان، مسیر رشد خود را با تکیه بر توان داخلی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های نیروهای انقلابی ترسیم کند. کافی است پیله‌هایی که به دور خود تنیده‌ایم را بشکافیم و از فرصت بهار برای نو شدن بهره بگیریم. نو شدن بی‌شک و تنها از دست جوانان میهن بر می‌آید و لاغیر. یادمان نرود جوهره انقلاب ما، «تمایل به تغییر و تحول» بوده و هست؛ این عنصر ماهیتا از ویژگی‌های جوان است. چرخه علم و فناوری که امروز از مهم‌ترین ابزارهای جهش ایران اسلامی است زنجیره‌ای است که از فکر و اندیشه جوانان ما به حرکت در می‌آید، چرا که مادر همه چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی، چالش بی‌عزمی و بی‌همتی است. مواجهه با این چالش‌ها، نوآوری می‌خواهد و نوآوری از ذهن جوان پویای ایرانی برمی‌خیزد. تحقق شعار امسال و مقابله درونزا و مبتنی بر توان داخلی کشور با پیش‌بینی‌های نه‌چندان مطلوبی که در آغاز این نوشتار عرض شد، سخت است اما پیچیده نیست! عزم ملی می‌خواهد و نشاط جوانی! بیاید آغاز کنیم!

چهارشنبه, 09 فروردين 1396 13:13

 

 

 

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی به مسئولان متدین، انقلابی و کارآمد نیاز دارد، گفت: دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی به جای کدخدا به ظرفیت داخلی اعتماد کند.
حجت‌الاسلام محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به عملکرد دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی و راهکارهای تحقق اشتغال و تولید در تراز شعار اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: به نظر می‌رسد مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر استراتژی‌ها و توطئه‌های جدی دشمن تمرکز داشته‌اند؛ چراکه یک بخش از این استراتژی مذاکره و بخش دیگر فشار بر معیشت و اقتصاد مردم بوده است.

رجبی با بیان اینکه دشمنان بر روی اقتصاد ما سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا با تحریم‌ها و فشار بر روی معیشت مردم، آنها را از نظام جدا کنند، افزود: دشمن در صدد است با تحریم‌ها و فشار اعتماد مردم به کارآمدی نظام را تضعیف کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: در این مسیر رهبر معظم انقلاب به عنوان یک دیده‌بان نکته‌سنج همواره مراقب توطئه‌ها بوده‌اند و با نامگذاری سال‌ها، زمینه را برای نهادینه‌سازی اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه انتظار مردم و رهبر انقلاب این بود که دولت سال گذشته به عرصه اقتصاد مقاومتی وارد اقدام و عمل شود، تصریح کرد: رهبر انقلاب با همان نگاه حکیمانه امسال را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند.

رجبی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان کشور در حوزه منابع طبیعی و نیروی انسانی به 10 میلیون فارغ‌التحصیل و 30 میلیون جوان کارآمد و نیازمند به اشتغال پرداخت و گفت: دولتمردان باید با نگاه به داخل ظرفیت‌های بالقوه را به فعلیت برسانند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی ما به مسئولانی متدین، انقلابی و کارآمد نیاز داریم تا شکوفایی اقتصاد رابا ظرفیت‌های داخلی ایجاد کنند، لذا مسئولانی که چنین ویژگی‌هایی نداشته و به جریان فتنه نزدیک باشند، نمی‌توانند شعار اقتصاد مقاومتی را محقق کنند.

وی با یادآوری این مسئله که دولت در سه سال گذشته وقت خود و مردم را به مذاکره گذرانده است، افزود: ما دیدیم که نه‌تنها وعده‌ها محقق نشد، بلکه تحریم‌ها نیز سرجای خود باقی ماند و این باید برای دولتمردان درس عبرت شود که به‌جای اعتماد به کدخدا، به نیروهای داخلی اعتماد کنند.

چهارشنبه, 09 فروردين 1396 13:08

 

 

 

 محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جدید و تأکید ایشان بر تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: موضوع اقتصاد مقاومتی تنها از سال قبل شروع نشد، از سال‌های قبل هم مقام معظم رهبری در فرمایشات‌شان روی اقتصاد مقاومتی مدام تأکید می‌کردند اما سال گذشته را به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کردند.

وی افزود: در خصوص موضوع اقتصاد مقاومتی مسائل متعددی مطرح است، یکی از موضوعات جدی در این باره «رکود» است، خروج از رکود و فعال شدن چرخه تولید داخلی در کشور از دغدغه‌های جدی در این باره است.

زاهدی با بیان اینکه متأسفانه آمار و ارقام نشان می‌دهد که رکود در کشور بیشتر شده است، گفت: در موضوع بیکاری و اشتغال جوانان هم وقتی آمارهای موجود را با آمارهای سالیان قبل مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم اشتغال خالص در این دولت به یک چهارم دولت قبل رسیده است، نرخ بیکاری در دولت قبل حدود 10.1 درصد بود اما هم‌اکنون نرخ بیکاری در کشور حدود 12.5 درصد است.

نماینده کرمان در مجلس تصریح کرد: متأسفانه در زمینه قاچاق کالاهای خارجی که مقام معظم رهبری نیز به برخی مصادیق آن اشاره داشتند، شاهد مسائل نگران‌کننده‌ای هستیم، کالاهای خارجی قاچاق به وفور وارد کشور می‌شوند، آمارها عددی حدود 20 میلیارد دلار را نشان می‌دهد، این رقم یعنی تقریباً نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان واردات کالای قاچاق به کشور؛ حال ببینید این موضوع چه ضربه مهلکی به تولید داخلی و مصرف کالاهای داخلی وارد می‌کند، به خصوص در پوشاک، کفش و مواد غذایی که کالاهای کاملاً مصرفی هستند و ورود این کالاهای مصرفی به داخل کشور تأثیرگذاری در پویایی اقتصاد کشور ندارد.

وی با بیان اینکه عمده کالاهای قاچاق کالاهای مصرفی بوده است، تأکید کرد: از طرفی باید توجه داشت که در اقتصاد مقاومتی شفافیت اقتصاد به خصوص در حوزه‌های بانکی امر مهمی است، نقدینگی بانک‌ها فوق‌العاده کم شده است و میزان تسهیلات پرداختی به مشتریان کاهش یافته است، از طرفی با توجه به سوءاستفاده‌های بزرگ بانکی و تخلفات صورت‌گرفته در بانک‌های کشور، مردم بعضاً‌ اعتمادشان را به سیستم بانکی کشور از دست دادند، همه این موارد مسائلی هستند که دولت باید بیش از پیش برای حل آنها توجه و اقدام کند.

چهارشنبه, 09 فروردين 1396 13:06

 

 

 

به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه طرح تحریم های جدید علیه ایران در آمریکا، افزود: با توجه به رفتارهای ظالمانه آمریکا، اعم از کنگره و دولت این کشور علیه جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران، از مدتی قبل با هماهنگی تعدادی از همکاران در مجلس، طرحی تهیه شده است که در نخستین جلسه رسمی پس از تعطیلات آن را مطرح خواهیم کرد.

وی افزود: ارتش آمریکا با حضور در بحران‌های متعدد منطقه شامل افغانستان، عراق، سوریه و یمن و همچنین حمایت گسترده‌ای که از سازمان‌های تروریستی انجام می دهد، عملا به پشتوانه بزرگ گروه های تروریستی تبدیل شده است که در منطقه مشغول کشتار مردم مظلوم هستند و عملیات محرمانه و مخفی امریکا و سازمان اطلاعاتی این کشور را هدایت می‌کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد:سازمان اطلاعاتی و ارتش امریکا، سازمان های تروریستی دولتی تمام عیار هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به رفتار آمریکایی‌ها در دوره جدید درباره برجام و نقض مکرر آن و همچنین تصویب تحریم‌های جدید و یا اعلام تحریم های جدید، ما یک جمع‌بندی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی در این باره انجام خواهیم داد که پس از تعطیلات به استحضار ملت ایران خواهد رسید.

بروجردی همچنین درباره عنوان این طرح افزود: روح حاکم بر عنوان این طرح، تروریستی بودن ارتش آمریکا و سازمان اطلاعاتی این کشور (سیا) است.

یکشنبه, 22 اسفند 1395 20:05

 

مقاومت ادامه دارد

 


با گذشت بیش از یکسال از اجرای برجام ،کمتر کسی است که به نحوی اقرار به شکست آن نکرده باشد.
مثلا آقای صالحی ، رییس سازمان انرژی اتمی ایران  بعد از اقاریر پیشین ، به تازگی به این نکته پرده داشته که : انگلیس هم در اجرای قرارداد  خرید 900 تن کیک زرد با ایران و 5+ 1 بد عهدی کرده است!!
اما آقای عباس عراقچی همچنان رکود دار مقاومت در برابر حقیقت است و دست از آن حرفها برنداشته ! عراقچی که به حق اوراقچی صنعت هسته ای است اخیراً گفته: (( برخی می گویند پول های حاصل از فروش نفت به کشور برنمی گردد،اما مگر کشور بدون اینکه این پول ها برگردد می توانست اداره شود؟))
او فراموش کرده که یک ماه قبل آقای سیف رییس بانک مرکزی حرف دیگری در این باره گفته بود! سیف درباره ی ذخایرارزش و انتقال ارز حاصل از صادرات گفته بود : ((اصلاٌ پول حاصل از صادرات را  برای چه منظوری به داخل کشور وارد کنیم ؟مگر نمی خواهیم وادرات را انجام دهیم؟! بهتر است ارز حاصل از صادرات نفت در خارج از کشور نگهداری شده و برای  وادرات از آن استفاده شود... قرار نیست تمام  این ارز را به شکل اسکناس وارد کشور کنیم . )) !!
پیشنهاد می شود افزون بر مدال پیشین ،مدال مقاومت در برابر حقیقت و اصرار بر دروغگویی به آقای عراقچی تقدیم شود.

 
 
شنبه, 21 اسفند 1395 10:13

 

خانم ساعی

چهارشنبه, 18 اسفند 1395 16:40

 

دستاورد دولت

حسین  قدیانی:

هر چند این روزها صدای اعتراض به دولت اعتدال، از هر کوی و برزنی شنیده می‌شود و هر چند مردم کوچه و بازار، به حیث کار و کارنامه، هرگز نمره قابلی به رئیس این دولت نمی‌دهند و هر چند شماری از مهم‌ترین وزرا، از همین الان صف خود را از روحانی جدا کرده‌اند، لیکن در مقام قضاوت، بی‌انصاف نباید بود و دستاوردهای مهم دولت اعتدال بویژه رئیس آن را نباید نادیده گرفت که اگر جز این باشد، از مصادیق بی‌تقوایی است. باورم هست دستاوردهایی دارد دولت فعلی، بعضا متمایز و ممتاز. نخستین دستاورد اینکه اگر 4 سال تمام، هر 24 ساعت شبانه‌روز می‌خواستیم برای گروهی از این مردم، «صحیفه نور» بخوانیم و از خمینی یا صدالبته خامنه‌ای، کد بیاوریم که چرا نمی‌توان به مذاکره با آمریکا خوشبین بود، قطع به یقین، به این وضوحی نمی‌شد که دولت اعتدال در مقام عمل نشان ‌داد به شیطان بزرگ نمی‌توان اعتماد کرد و اگر هم اعتماد کنی، عاقبتی جز ابراز ندامت در پی ندارد! این دستاورد بزرگ آیا چیز کمی است؟!

کدام دولت به خوبی این دولت توانست حتی به آن دسته از مردمی که با حسن‌ظن به آمریکا نگاه می‌کردند هم ثابت کند که شیطان بزرگ، هرگز وفایی به عهد خود ندارد؟! کدام دولت به خوبی این دولت توانست ثابت کند که دست‌برداشتن از آرمان‌ها، هرگز متضمن این نیست که تو از گندم ری بخوری؟! یا توهم بزنی دیگر تحریم‌ها لغو شد و تمام؟! یا خیال کنی چون درون قلب رآکتور خودکفایی، سیمان سیاه بی‌تدبیری ریخته‌ای، پس چرخ کارخانه‌ها و کارگاه‌ها می‌چرخد؟! دستاورد از این مهم‌تر که بعد از آن‌همه شانتاژ زنجیره‌ای‌ها، عاقبت معلوم شد هسته‌ای بهانه است و نه مقصر؟! دستاورد از این بالاتر که بعد از آن‌همه دروغ زنجیره‌ای‌ها، عاقبت معلوم شد مشکل اقتصادی، اندک ربطی به پیشرفت‌های ما در سایر حوزه‌ها ندارد؟! دستاورد از این ارزشمندتر که بعد از آن‌همه اراجیف زنجیره‌ای‌ها، عاقبت معلوم شد علاج معضل ضعف در حوزه اقتصاد، کوبیدن بر فرق نقاط قوت ما در سایر حوزه‌ها یا فروش آنها به اجنبی، آن‌هم به قیمت مفت نیست؟! دومین دستاورد اینکه معلوم شد وقتی مشکل از ناحیه بی‌تدبیری مدیر اجرایی است، پیاده‌روی با دشمن و دست‌دادن همراه با لبخند به او، هرگز جای خالی تدبیر نداشته را پر نمی‌کند، بلکه تنها و تنها دشمن را به فشار بیشتر تشویق می‌کند! آیا دستاورد از این بهتر که ثابت شد وقتی ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور، داخلی است، نگاه صرف به خارج، نه فقط تحریم را باقی می‌گذارد و نه فقط اثر تحریم را باقی می‌گذارد، بلکه هر روز مشکلی به مشکلات قبلی اضافه می‌شود؟! سومین دستاورد اینکه بیش از پیش معلوم شد «مرگ بر آمریکا» اولا شعاری از سر احساس نیست و ثانیا مصداق گزک‌دادن دست دشمن نیست.

از قضا دشمنی چون شیطان بزرگ، با این همه دشمنی و تحریم و تهدید و با این همه نقض عهد که حتی صدای ظریف وزیر امور خارجه دولت فعلی را هم درآورده، حقا که لایق مسلم مرگ است! چهارمین دستاورد اینکه معلوم شد به صرف ژنرال خواندن چند مدیر لای منگنه سیم‌خاردار نفس و فساد و حقوق نجومی که بعضا حتی با تریلی هم نمی‌توان صفرهای روی دوش فیش‌شان را حمل کرد، حلوای شیرین وارد کام این مردم نمی‌شود! و البته که ارائه آمار هم، برای این همه بیکار، کار نمی‌شود! پنجمین دستاورد اینکه معلوم شد اگر بخواهی در آخرین سال دولت خود هم، همه مشکلات را گردن گذشتگان بیندازی، حتی روزنامه طرفدارت هم علیه این همه پشت هم اندازی و مغالطه، در حد تیتر یک به تو اعتراض می‌کند! و به این چیز فرض گرفتن مردم، از بزرگ گرفته تا کوچک، به تو اعتراض می‌کنند! آری! دیدم بی‌انصافی است اگر اشاره نکنم به این دستاوردهای ارزشمند، آن هم در شرایطی که همگان حتی افرادی از داخل کابینه هم معترض و متعرض به نحوه ریاست فعلی بر قوه مجریه هستند! و این درست که در این 4 سال، اندازه 40 سال بر ما سخت گذشت اما باز هم خوب است ناشکر نباشیم و فی‌الواقع تشکر کنیم از این همه دستاورد واقعا روحانی!

رد پا

حالت های رنگی