گزارش سومین جلسه گام سوم طرح مطالعاتی حرف ناب(قسمت پایانی مهدویت)

دوشنبه, 03 آبان 1395 23:02 نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 

مهدویت(قسمت پایانی)
سومین جلسه از سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری ، گا م سوم 29مهر در دانشگاه اصفهان برگزار شد، در این جلسه قسمت پایانی کتاب مهدویت توسط آقای سجاد زاده تدریس شد، که در زیر می توانید گزارش مختصری از آن را مطالعه نمایید.
آنچه گذشت:ازدید شهید مطهری در گذشته تاریخ،محوریت با حق بوده است،آینده تاریخ نیز بر اساس متد ونگاه فلسفی که شهید مطهری داشت ،سراسر حق خواهد بود.
مقدمه:امداد های غیبی:هدف یافتن جایگاه امداد های غیبی در گذشته وآینده بشراست ،در ابتدا از ایمان به امداد های غیبی سخن گفته شده است در نتیجه باید جایگاه ایمان مشخص شود.
در قران کریم تقریبا 880 مورد را می توان یافت که در آن ها کلمه ایمان به صورت مستقیم به کار رفته است .ایمان چیست که خداوند متعال در این حد روی آن تاکید دارد؟ایمان در لغت به معنای در امنیت بودن است ،یکی از راه های شناخت ایمان این است که نقطه متقابل ایمان یعنی کفر،شرک ونفاق را بشناسیم.راه دیگر، شناخت ویژگی های ایمان است . از آن جمله اینکه:1-ایمان یک فعل اختیاری است که نمونه بارز این گفته را می توان در آیه:( لا اکراه فی الدین قد... )دید،2- ایمان کار قلب است 3-اطمینان قلبی برای ایمان کافی است (یقین)4-ایمان قابل پنهان کردن است(تقیه) یکی از مواردی که در آن شیعه را به نفاق متهم می کنند استفاده از اصل تقیه است می گویند:شیعیان ایمان خود را پنهان می کنند، با جهل به این موضوع که تقیه از ویژگی های ایمان است5- قابلیت افزایش وکاهش دارد6-باید تسلیم محض متعلقات ایمان بودو..که هریک از ویژگی های ذکرشده مصداق قرآنی دارند.
حال به این نکته بپردازیم که متعلقات ایمان چیست؟ ما باید به 7 چیز ایمان داشته باشیم ،شامل:ایمان به توحید، ارسال رسل ، معاد ، کتب آسمانی ، فرشتگان ، آیات حق وامداد های غیبی. ایمان به غیب چیست؟به تعبیر شهید مطهری غیب چیزی است که ازحواس پنجگانه پوشیده باشد وابزار فهم آن چیز دیگری باشد،ایمان به غیب ازطیف همان ایمان به امداد های غیبی است وبه دوصورت الهام (وحی) یا فراهم آوردن شرایط می باشد.از جمله امداد های الهی به بندگان، آوردن اولیا وانبیااست؛ انبیا برای بندگان یاور ویاری رسان هستند در نتیجه حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)از جمله امداد های غیبی هستند که برای بشر فرستاده شده اند .خداوند زمانی امدادی را می فرستد که شرایطش فراهم باشد بنابراین زمانی حضرت مهدی(علیه السلام) را می فرستد که جمیع مومنین نیازمند اوباشند شهید مطهری می گوید :باید مومنینی باشند که به سمت حق قدم بر دارند وآنگاه که یگرنمی توانند به جلو بروند از خداوند بخواهند که حضرت مهدی(علیه السلام) را بفرستد در نتیجه زمانی که مومنین قوی شوند زمان ظهور نزدیک می شود نه زمانی که در ضعف هستند.مومنین باید ویژگی یک منتظر واقعی را داشته باشند بنا بر نظر شهید مطهری در کتاب مهدویت انتظار خود دو نوع است انتظار سازنده وتعهد آور که با فضیلت ترین عبادت است وانتظار ویرانگر وفلج کننده.
علل پیدایش انتظار ویرانگرچیست؟،منتظر حقیقی کیست؟،آیا جبهه حق در حال بسط است؟ از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بودند.

1628 بازدید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

رد پا

حالت های رنگی