مردم خود را مدیون انقلاب می دانند اما برخی طلبکارند.

 

 

 

 

رجبی دوانی

به گزارش روابط عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان، نشست دانشجویان انقلابی دانشگاه اصفهان با سخنرانی محمد حسین رجبی دوانی و با موضوع آرمان گرایی و واقع نگری در تاریخ اسلام برگزار شد.
در این نشست رجبی دوانی ضمن بیان تحلیلهایی پیرامون کلمه حزب الله در قرآن کریم گفت: آرمان و هدف خداوند و پیامبر اسلام تبدیل امت مسلمان به حزب الله بوده است. خداوند وعده داده است که حزب خدا همیشه پیروز است و قطعا هیچ شکی در این نیست.
وی افزود: امت مسلمان فی نفسه ارزشی ندارد و وقتی تبدیل  به حزب الله می شود ارزش پیدا می کند. برادران اهل تسنن ریسمان الهی که باعث وحدت بین امت مسلمان می شود را قرآن می دانند و شیعیان ولایت ائمه معصومین، قرآن باید از طریق ائمه تبیین گردد، در غیر این صورت فهم غلطی از آن اتفاق می افتد که دربسیاری موارد باعث گمراهی افراد می شود.

اشرافی گری و اموال نامشروع بیت المال باعث سرکشی در مقابل ولی خدا شد
وی با بیان نکاتی از تاریخ صدر اسلام و شخصیت هایی چون طلحه و زبیر اظهار داشت: طلحه و زبیر از مسلمانان با سابقه بودند و در جنگ احد، زمانیکه عموم مسلمانان فرار کردند، در کنار رسول خدا ماندند، آنها از جمله 12 نفر مدافع حضرت در جریان سقیفه بودند اما در این 25 سال به قدری از امتیازات که خلیفه‌های پیش از حضرت به آن‌ها داده بودند استفاده کرده بودند و ثروت هنگفتی به هم زدند که هنگامی که حضرت می‌خواست این اموال نامشروع را به حکومت بازگرداند سرکشی کردند، زمانی که  از دنیا رفتند، تاریخ روایت میکند که شمش های طلای طلحه را با تبر تقسیم می کردند. امیرالمومنین (ع) در مقابل این کارها و اشرافی گری ایستادند اما بی بصیرتی مردم باعث شد رویشی در زمان حضرت علی(ع) رخ ندهد.
معاون پژوهشی دانشگاه امام حسین (ع) در ادامه گفت: این عدم رویش و حتی گاها ریزش ها تا زمان امام حسین(ع) ادامه داشت اما در آخر، ریخته شدن خون ایشان  در قیام عاشورا باعث شد پس از آن رویش محقق گردد.

عملکرد قوه قضاییه چقدر به علی (ع) شبیه است؟
محمد حسین رجبی دوانی در ادامه با اشاره وقایع پس ازپیروزی انقلاب اسلامی گفت:  یکی از کارهای حضرت لغو این امتیازات اشرافی بود و می‌خواست حقوق‌های نجومی را به بیت‌المال بازگرداند؛ عملکرد قوه قضاییه امروز چقدر به عمل حضرت علی(ع) شبیه است؛ سخنگوی دولت برای نجومی بگیران جلسه معارفه برگزار می‌کند و دختر یکی از همین نجومی بگیران در دفاع از پدرش در صحن مجلس می‌گوید پدرش حقش را از سفره انقلاب گرفته است.


مردم خود را مدیون انقلاب می دانند و برخی مسئولین طلبکارند 
 این استاد دانشگاه بیان کرد: مردم که انقلاب را به ثمر رسانده و فرزندان خود را در این راه فدا کرده اند، همچنان خود را مديون انقلاب مي دانند اما برخی مسئولین از نظام و انقلاب طلب سهم می کنند.
وی با اشاره به سیره علی (ع) گفت: حضرت فرمود که این اموال نامشروع حتی اگر مهریه زنانتان باشد آن را به بیت‌المال باز می‌گردانم؛ از همین رو فتنه جمل را به پا کردند و کسانی که در زمان پیامبر انقلابی بودند رو در روی جانشین پیامبر قرار گرفتند و با منافقین زمان خود متحد شدند؛ در فتنه 88 هم مانند همین اتفاق افتاد و نقش منافقین در وقایع آنروز کاملا آشکار بود.
این محقق تاریخ و قرآن با اشاره به جمگ صفین گفت: خیلی‌ها از لشکر حضرت علی(ع) از جنگ خسته شده بودند و به دنبال بهانه‌ای بودند جنگ را متوقف کنند؛ به نیزه زدن قرآن‌ها این بهانه را دست آن‌ها داد و تنها مالک اشتر به حضرت وفادار ماند و حتی شخصیت‌های چون حجر بن عدی نیز به حضرت معترض شدند که این همه جنگ برای چه است.
رجبی دوانی در پایان مطرح کرد: در دوران انقلاب اسلامی شیعیان بصیرت خوبی پیدا کردند که این بصیرت  در فتنه 88 خود را به خوبی نشان داد.

292 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در سیاسی
کد خبر: 2198

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آخرین اخبار

اوقات شرعی

رد پا

حالت های رنگی