چرا رونمایی از قرآن طلا کوب تعجب آور نیست؟

سه شنبه, 22 فروردين 1396 20:43 نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 

حتما یادتان هست،وقتی که پس از مدت ها ساخت و ساز دربسته و محرمانه، پرده از حرم امام برداشته شد یک موج رسانه ای شکل گرفت و پیرامون شدت اشرافیت به کار رفته، اعتراض شد.

خود بنده یکی از اولین افرادی بودم که همان موقع و به عنوان دبیر جنبش عدالتخواه بیانیه ای نوشتم تحت عنوان " حرم پنج ستاره" و سید حسن خمینی را بابت این افتضاح مشعشع سرزنش کردم

اما راستش را بخواهید بعدتر به آن موج رسانه ای که با دامنه کمتری تا الان هم ادامه پیدا کرده، یک نقد جدی وارد میدانم و آن این که:
ساخت و ساز حرم امام (ره) عمدتا متکی بر انگیزه سیاسی مورد نقد قرار گرفت، حال آن که ماجرا ابدا سیاسی نبود و حرم امام به لحاظ عمرانی کاملا از فرهنگ حرم سازی شیعه تبعیت کرده بود!

تمامی حرم های شریف از شیراز و قم و مشهد تا نجف و کربلا، جملگی از همین آلاف و الوف بلاوجه دارند و هر کدام در تزیین و طلاکاری و اشرافیت به دیگری تنه میزند....

حقیقتا درب حرم حضرت رضا (ع) را، کاخ هیچ پادشاهی در جهان ندارد
به واقع آیا خود امام رضا(ع) راضی است که در ساخت درب حرمش کیلو کیلو طلا به کار برود و درعین حال در مقابل همان درب، مثلا کسی از گرسنگی دست به خودفروشی بزند؟
کدام سند و نص و حجت، به چنین اموری رضایت داده؟

چه آن که در خلافش به وفور و تواتر میشود گواهی مکتوب جمع کرد
چنان که پیامبر(ص)، باری خطاب به ام سلمه تصریح میفرمایند: بدترین چیزی که اموال مسلمین در آن راه خرج بشود ساختمان است
و نیز مشهور است که،در عصر قیام امام زمان (عج)، مساجدی که به لحاظ اشرافیت عمرانی فراتر از حدود مسجد النبی باشند را از ریشه در خواهند آورد...!

به همین ترتیب سر تاسر اسناد و اخبار و سیره و سلوک ائمه و انبیا، به روشنی در تضاد با چنین ریخت و پاش هایی است
و جالب تر آنست که در این خصوص، تمامی علما_تا آن جا که من دیده ام_  از اول تا کنون، یا همراهی کرده اند یا سکوت!

فلذا شرط انصاف میدانم که اگر کسی بابت حرم امام خمینی(ره)،تولیتش را سرزنش میکند، طبیعتا به طریق اولی و در همان مسیر باید به همه علما را در طول تاریخ خرده بگیرد
در همین مورد توجه کنید به خبری که حدود یک سال پیش منتشر شد:
رو نمایی از دو قرآن که یکی مزین شده با شصت کیلوگرم نقره و یک کیلو طلا و دیگری، کوچک ترین قران خطی جهان است!
دو قرآن که احتمالا مصرف زینتی دارند و قرار نیست "هیچ گاه مطالعه شوند" در حضور آیت الله مکارم رو نمایی میشود و ایشان در آن باره میفرمایند:
( امیدواریم خلق این #اثر_جاویدان اطلاع رسانی شده و همگان با خبر شوند که در دنیای اسلام و شیعه چه زحمتی روی قرآن کشیده شده است و #عظمت_قرآن بیش از پیش نشان داده شود. آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: برای همه کسانی که این کار هنری، جالب و بی‌نظیر را رقم زده‌اند دعا می‌کنم و امیدوارم که شاهد عظمت هرچه بیشتر قرآن در دنیا باشیم.)
شاید ماجرا کلا همین بوده باشد که ایشان ضمنا فرموده اند:[زحمتی که کشیده شده اطلاع رسانی شود....تا "عظمت قرآن" بیشت از پیش... ]

و نیز همین یکی دو روز پیش رکورد سابق هم شکسته شد و ظاهرا آیت الله مکارم از یک قرآن گران قیمت تر رو نمایی فرموده اند مزین شده با هشتاد کیلو نقره و یک کیلوگرم طلا!
در نتیجه علی الحساب و بدون توجه مفصل به اثرات عرف بر مکتب و نقش روحانیت و ... چنین حرکاتی را باید منبعث از یک منطق مشترک دانست که این ها اجمالا، اصل انحراف هم نیستند، بلکه بازتاب های کوچک و نشانه های ریزی از انحرافات عمیق و کلانی هستند که میان اسلام عند الله و دین عند الناس فاصله انداخته...

#حسین_شهبازی_زاده

2567 بازدید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آخرین اخبار

اوقات شرعی

رد پا

حالت های رنگی